Wyzwanie stopnia 4-ty dan

Posted on: czw., 17/10/2019 - 23:07 By: adminshodo

Poniżej szybkie tłumaczenie artykułu na temat, co jest potrzebne do zdania egzaminu na czwarty dan kendo.

Egzamin na 4-ty dan to, moim zdanie, kamień milowy w rozwoju każdego kendoki. Poprzez kolejne stopnie kyu oczekujemy od zawodnika, by opanował koordynację ruchową i nauczył się podstawowych technik. Pierwsze trzy stopnie dan to coraz większy zakres opanowanych technik oraz wzrost wyczucia odpowiedniego czasu i okazji do ataku.

Na poziomie 4-ty dan wymagany jest całkowicie nowy wymiar – zdolność do wypracowania mentalnego kontaktu z przeciwnikiem oraz uzyskania kontroli nad jego poruszaniem się poprzez siłę umysłu i kamae, a także psucie jego postawy i gotowości za pomocą seme w celu uzyskania okazji do zadania udanego, poprawnego ataku. Oczywiście, poziom trudności kolejnych stopni - 5-tego, 6-ego i 7-ego dan – rośnie, ale to właśnie na 4-ty dan – nie licząc najwyższego stopnia 8-my dan - wymagana jest najpoważniejsza zmiana w technice i podejściu do kendo.

Obserwacja w ostatnim czasie dwóch egzaminów na 4-ty dan w okresie dwóch tygodni (w tym drugi w roli egzaminatora) i dużej różnicy we wskaźniku zdawalności przypomniała mi o tym, jak duży jest skok trudności między 3-cim, a 4-tym stopniem dan. W ostatnim przypadku procent zdających spadł z 50% do mniej niż 10% pomiędzy tymi stopniami.

Główna trudność jest taka, że wymaga się od Ciebie, abyś stworzył i wykorzystał każdą prawdziwą okazję do ataku, ale nie możesz próbować wykonać techniki, gdy nie ma szans na sukces – czyli wówczas, gdy Twój przeciwnik jest pełen ducha i utrzymuje silne kamae. Przezwyciężyć to można za pomocą seme, poprzez ruch do przodu całym ciałem i przejęcie centrum przeciwnika, lub też przez otwarcie odrobinę swojego kamae, by sprowokować przeciwnika do ataku i skontrować go własną techniką. Możesz rozbić jego atak używając technik harai, osae, czy suriage, ale powinny być one połączone z poprawnym seme, które stworzy tą okazję.

Moim zdanie 4-ty dan sprowadza się do uzyskania kontroli – kontroli na przeciwnikiem i, co ważniejsze, kontroli nad poruszaniem się własnego ciała. Kiedy poruszasz się do przodu, musisz zadbać o to, by lewa stopa podążała za prawą tak, by twoja postawa umożliwiała na natychmiastowe odbicie się ze śródstopia, gdy tylko stworzysz lub zauważysz okazję do ataku. Musisz pamiętać o tym, by tworzyć seme ruchem ciała i stóp, a nie tylko rąk. Jest także koniecznym używanie tame, czyli procesu kontroli oddechu i gotowości umysłu do ataku, gdy tylko znajdziesz się w odpowiedniej pozycji.

Oczywiście duże znaczenie ma również szczęście w doborze przeciwnika. Jeżeli będziesz miał zbyt dobrego przeciwnika lub osobę, która atakuje szybko i niepotrzebnie, trudno pokazać odpowiedni nad nimi poziom kontroli. Ale jeżeli opanujesz seme i tame, to znajdziesz się na odpowiedniej drodze do osiągnięcia celu.

Źródło: the-4th-dan-challenge